Новини фейкові й сатиричні

«Це фейк!» — наш улюблений коментар під публікаціями UaReview.

Нам регулярно закидають, що ми продукуємо фейки і обманюємо людей. Особливо часто це трапляється, коли наші публікації без перевірки підхоплюють неуважні і/або непрофесійні медіа та починають поширювати як справжні новини. Ми не ображаємось, але хочемо пояснити, чим матеріали UaReview відрізняються від фейків.

Fake англійською значить фальшивка, підробка. Fake news — вигадана, штучно створена новина, яка подається в медіа як справжня.

Дев’ять років тому, коли виник сайт UaReview, фейковими називали будь-які частково або повністю вигадані новини за участі справжніх або вигаданих персонажів. Це було ще до того, як Дональд Трамп, вживаючи фразу “fake news!”, перетворив її на серйозне звинувачення. Тепер із фейками не жартують — проти них борються, створюють центри спростування та протидії. В наш час навіть на першоквітневі розіграші багато хто реагує агресивно — як на шкідливий фейк.

Те, що робить UaReview — сатиричні новини. Вони мають форму справжніх, бо так смішніше, й у більшості випадків пов’язані з реальними подіями. Їхнє завдання — не дезінформувати, а розвеселити, показати ситуацію з несподіваного боку, а іноді — змусити замислитись.

У дитинстві про несмішні анекдоти казали: «сміятися після слова “лопата”». Ми не можемо писати «увага, сатирична новина!» на початку кожної публікації, бо це зіпсує людям радість від жарту. Але UaReview робить достатньо, щоб просигналізувати навіть уявній людині зовсім без почуття гумору, що ця новина — сатирична, а не справжня:

 1. На сайті є попередження: «Всі згадані на сайті події та персонажі вигадані. Будь-який збіг з реальними подіями та людьми є випадковим».
 2. У багатьох новинах є виразно комічні деталі, які легко помітити.
 3. Якщо кожне наше повідомлення перевірити, з’ясується, що воно не відповідає дійсності.

Ви спитаєте: чому тоді так часто новини UaReview поширюються соцмережами та потрапляють до інших медіа як справжні? Наприклад, повідомлення про рішення Дмитра Табачника скасувати літеру «Ї» спростовував сам Табачник. Спростування новини про легалізацію марихуани в Україні на час «Євро-2012» мусили робити навіть іноземні ЗМІ. Що й казати про платні туалети «Укрзалізниці», які стурбували російських журналістів, та про обкраденого в маршрутці мера Тернополя!

Є три причини:

 1. Люди неуважні: спочатку шерять-лайкають-коментують, а потім читають (або й ні).
 2. Медіа неперебірливі: якщо новина обіцяє принести трафік, їм однаково, чи вона справжня.
 3. Реальність божевільна: в Україні весь час відбуваються події, абсурдніші за наші вигадки.

Ми нічого не вдіємо з реальністю, але можемо спробувати виправити два перші пункти.

Якщо ви — читач/глядач/слухач:

 • Вмикайте критичне мислення — перш ніж довіряти повідомленню, потрібно хоча б уважного його перечитати. Не можна поширювати текст, який ви не прочитали, чи відео, яке не переглянули до кінця.
 • Перевіряйте першоджерела — де ця інформація з’явилась уперше? Чи можна довіряти цьому джерелу? Чи справді там є така публікація?
 • Зверніть увагу на дату першої публікації про історію, яка вас зацікавила: часто стару інформацію видають за актуальну у новому контексті.
 • Якщо зображення вас шокує, дивує, викликає гнів чи інші сильні емоції — не полінуйтесь загнати його в ґуґл і перевірити, чи воно не зроблене насправді не в Полтаві, а у Сомалі 1971 року.
 • Розрізняйте факти й коментарі. Люди можуть казати що завгодно, більшість із них не несе відповідальності за свої слова. Особливо це стосується дописів у соцмережах.
 • Якщо вам хочеться негайно поділитися чимось вражаючим, обурливим, жахливим чи радісним, глибоко подихайте, порахуйте до ста, попийте кави й подумайте ще раз.

Якщо ви журналіст:

 • Робіть усе те саме, але вдвічі ретельніше. Дотримуйтесь стандартів журналістики, не крадіть чужий контент, шукайте новини самі, думайте про інтереси аудиторії, а не лише про трафік.

За десять років чимало людей — і журналістів, і просто споживачів інформації, які «підірвались на міні», поширивши повідомлення UaReview як справжню новину, — стали уважніше ставитись до перевірки джерел і фактів. Але ми мріємо про той час, коли наші новини остаточно перестануть бути «фейковими» і залишаться просто кумедними.

Допоможіть UaReview дожити до цих часів — підтримайте, будь ласка, видання на Patreon!

Атланти підтримують балкон. А ви можете підтримати UaReview на Patreon

Це була найсерйозніша публікація на цьому сайті. Переходьмо до несерйозних.

Коментарі не дозволені.