Фейкові новини

Фейк-новини або фейкові новини — повністю або частково вигадана інформація, що подається в ЗМІ як справжня. Фейкові новини можуть створюватись на основі справжніх або вигаданих події, за участю справжніх чи вигаданих персонажів.

На відміну від фейкових новин, сатиричні вигадані новини (якими є публікації UaReview) не претендують на те, щоб їх сприймали як справжні, натомість існують виключно з сатиричною та гумористичною цілями — висміяти або розсмішити. З цією ж метою на сайті сатиричних “фейкових” новин зазначається інформація:

“Всі згадані на сайті події та персонажі вигадані. Будь-який збіг з реальними подіями та людьми є випадковим.”

Проте іноді сатиричні новини перетворюються у фейкові новини. Так стається у випадку, коли ЗМІ сприймають жартівливі новини за чисту монету і публікують на своїх сторінках вигадану інформацію як справжні новини. Інколи ЗМІ публікують таку інформацію навіть без посилання на першоджерело, чим лише посилюють “фейковість” публікацій, адже фактично беруть відповідальність за інформацію на себе.

Так неодноразово траплялось із публікаціями UaReview — їх публікували ЗМІ і перетворювали з сатиричних — на фейкові новини. Кілька прикладів таких публікацій:

Зазначимо, що видання UaReview ніколи не намагалось видати свої публікації за справжні, ніколи не мало на меті поширення їх у ЗМІ як фейкові новини. Більше того, факти поширення “новин” UaReview в медіа свого часу звернули увагу медійників до проблем із перевіркою джерел та перевіркою фактів у ЗМІ. Ці проблеми залишаються актуальними і зараз.

Фейкові новини — кілька простих порад, як їх виявити:

  • Увімкніть критичне мислення: до всієї інформації потрібно ставитись з певною долею недовіри;
  • Перевірте першоджерело: де ця інформація з’явилась вперше, наскільки йому можна довіряти;
  • Використовуйте Google для пошуку за заголовком та пошук Google по зображеннях;
  • Зверніть увагу на дату першої публікації про інфопривід — іноді стару інформацію видають за нову в новому контексті;
  • Розберіться, новина створена на основі фактів чи базується на чиїхось коментарях;
  • Звертайте увагу на емоційне забарвлення повідомлень: якщо новина викликає бурхливі емоції, її швидше бездумно поширюватимуть — до таких публікацій потрібно ставитись з подвійною прискіпливістю;
  • Не поширюйте новини, не читаючи їх змісту.

Це була найсерйозніша публікація на цьому сайті. Почитали про фейкові новини — переходьте до “новин” сатиричних.

UaReview

Коментарі не дозволені.